Απέδειξε πως είναι το… αφεντικό η Λίβερπουλ

Κανένα δικαίωμα για να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της στο Μέρσεϊσαϊντ δεν άφησε η Λίβερπουλ, καθώς οι «κόκκινοι» επικράτησαν 3-1 της Έβερτον και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλισης μιας θέσης στην τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Μάλιστα μετά και τη σημερινή επικράτηση η Λίβερπουλ παραμένει χωρίς ήττα από την μεγάλη της αντίπαλο στα τελευταία 14 παιχνίδια ανεξάρτητα από την έδρα της διεξαγωγής.

Πιο συγκεκριμένα από την αρχή του αγώνα η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία. Έδειχνε αλλά και ήταν απειλητική για την εστία της Έβερτον. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μανέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Πένιγκτον στο 29ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η χαρά τους ωστόσο κράτησε για λίγο, αφού ο Κουτίνιο στο 31΄ έκανε το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 60΄ ο Οριγί.